Címlap > Hírek >

Összefoglaló a Pneumobil 2011 rendezvényről

Írta: BL | 2011-05-09
Címkék: Pneumobil, Bosch, léghajtás, Gyalogkakukk, alternatív hajtás, verseny


Idén immár negyedik alkalommal került megrendezésre Egerben a Bosch Rexroth Kft. támogatásával a hazai alternatív meghajtású járművek egyik meghatározó eseménye, a IV. Nemzetközi Rexroth Pneumobil Verseny.


A versenynek hagyományosan az egri Érsekkert adott otthont, ahol 35 induló csapat mérte össze egyedi tervezésű léghajtású járművének tudását. A versenyt három fő kategóriában hirdették meg: a járműveket a legnagyobb megtett távolságuk, az ügyességük valamint a gyorsulásuk szerint is rangsorolták.


A felkészülés során a mérnökhallgatókból álló csapatok a Bosch által gyártott pneumatikus alkatrészeket használhatták fel. A vállalat célja, hogy az eseménnyel egy gyakorlati képzést erősítő programot biztosítson a műszaki felsőoktatási intézmények számára, amivel az innovációs megoldásokat kiterjeszthetik olyan alternatív energiaforrásokra, mint a pneumatika. A szervezők szerint a fejlődés az eddigi négy alkalommal is nyomon követhető, a megelőző évekhez képest technikailag sokat fejlődtek a csapatok, és mindenhol található valami egyedi, ötletes megoldás.


A kétnapos rendezvényen nemzetközi mezőny mérette meg járműveit. A magyarországi felsőoktatási intézményeken túl Nagyváradról, Kolozsvárról és Marosvásárhelyről is érkeztek csapatok. A felhozatal igen sokszínű volt, a megjelenésen túl a járművek menettulajdonságai is igen széles spektrumon mozogtak, minden csapattag nagy izgalommal vágott bele a jó hangulatú versenybe.

 

A Debreceni Széllovagok járműve - több kategóriában is nyertes lett
A Debreceni Széllovagok járműve - több kategóriában is nyertes lett


Az idei év egyik legjobban teljesítő járművét, korábbi eredményeikhez híven a Debreceni Egyetem gépészmérnök hallgatóiból álló Széllovagok csapata álmodta és alkotta meg. Amellett, hogy a megelőző években szereplő 3 kerekű konstrukció helyett idén a négykerekű megoldást választották, ragaszkodtak az eddig jól bevált elképzelésekhez, azaz a „minél egyszerűbb, annál megbízhatóbb” elv szerint építkeztek. A tervezést és kivitelezést követő közel egy hónapos tesztelés eredményeként a csapat két kategóriában is első helyen állhatott dobogóra.


A 23-as rajtszámmal induló Szegedi Tudományegyetem MKLaren csapatának tagjai saját bevallásuk szerint az autók, motorok és a sport megszállottjai, és a szegediek tavalyi sikerén felbuzdulva neveztek idén a versenyre. A csapatban vannak tapasztalt pneumobilosok és új tagok is. Az idei versenyre kifejlesztett új hajtóművel és kormányművel indultak neki, ami a gyorsulási futamon hozott szép eredményt.


A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatóból álló Gyalogkakukk idén már jól összeszokott csapattal indult a versenyen. A korábbi Pneumobil futamokon is komoly eredményeket elért csapat ezúttal sem okozott csalódást. A korántsem hétköznapi megjelenésű járművet elsősorban a gyorsasági és ügyességi futamokra szánták. Az utóbbi során egy váratlan baleset is történt, a szlalompálya egyik kis ívét nagy sebességgel megközelítő jármű ugyanis a pálya szélére sodródva magával rántotta az egyik fotóst is. Szerencsére azonban mindenki megúszta komolyabb sérülés nélkül, és a Gyalogkakukk is folytatni tudta a versenyt – mint az a végeredményekből is látszik, igen sikeresen.


Az Óbudai Egyetemet képviselő Lezs-Air csapat több tagja is részt vett már a korábbi évek versenyein. A tagok érdeklődési köre sokféle műszaki tudományágra kiterjed, a múltbeli megoldásoktól kezdve, a jövőbeli fejlesztésekig, különös tekintettel a jövő alternatív erőforrásaira. A versenyen való indulásuk fő oka, hogy a gyakorlatban is kipróbálhassák elméleti ismereteiket. Az idei újításaik közé tartozik a több fokozatú, lineáris motor, a ragasztott alumínium váz és a korábbi konstrukciójuhoz képest közel 100 kg-mal könnyebb jármű, mely dobogós helyet hozott a csapatnak a Távolsági futamon.


A Kecskeméti Főiskoláról a Dömper csapata térhetett haza két megtisztelő díjjal. A konstrukció eredetisége mellett az ügyességi versenyen elért eredményükkel állhattak dobogóra. A csapattagok – elmondásuk szerint – azért vállalták a kihívást, mert megragadta őket a korábbi versenyek szelleme. Szemléletükhöz hozzátartozik a környezet tudatos védelme, ezért törekszenek egy zöldebb jövő megvalósítására. A versenyre való készülés így egyben a hobbijuk is lett.


Kérdésünkre több csapat is kifejtette, hogy járművét jelenlegi formájában nem tartja még hétköznapi használatra alkalmasnak. A pneumatikus meghajtásban azonban igenis látnak fantáziát a mindennapi közlekedés területén is. A technológia – korlátaiból fakadóan –, önmagában elsősorban rövidebb távok megtételére lehet alkalmas, azonban a felhasználása így is számos területen képzelhető el, példaként említve a városi postai kézbesítést vagy a reptéri közlekedést. Kombinált, hibrid megoldásként pedig nem elhanyagolható szempont, hogy az elektromos akkumulátorokhoz képest jóval tisztább, környezetkímélőbb lehetőséget jelentenének.


Az idei – leginkább a közönség szórakoztatására szolgáló –  „Lepufogó” futamban a járműveknek megfelelően manőverezve három pneumatikus ágyút kellett működésbe hozniuk. A szervezők a versenyszámok között is színes programokkal, előadásokkal, táncbemutatókkal és koncertekkel szórakoztatták a látogatókat.

 

Eredményhirdetés a 2011-es Pneumobilon Egerben
Az eredményhirdetés boldog pillanatai


A kategóriák helyezettjei:

Legeredetibb konstrukció:
1. Műszakik Pneumobil Team (BME)
2. Dömper (Kecskeméti Főiskola GAMF)
3. Aether (University of Oradea, Nagyvárad)


Távolsági futam:
1. Debreceni Széllovagok (Debreceni Egyetem) 10,5 km
2. Metálmobil (Universitatea "Petru Maior" Marosvásárhely) 9,28 km
3. Lezs-Air (Óbudai Egyetem Bánki Donát Kar) 6,5 km


Ügyességi:
1. Debreceni Széllovagok (Debreceni Egyetem) 44,873 mp
2. Kecskeméti Fütyülős (Kecskeméti Főiskola GAMF) 48,484 mp
3. Dömper (Kecskeméti Főiskola GAMF) 50,323 mp
(A Gyalogkakukk a baleset után 46,642 mp-et ért el)


Gyorsulási:
1. Gyalogkakukk (BME) 29,688 mp
2. Debreceni Széllovagok (Debreceni Egyetem) 30,465 mp
3. MK Laren (Szegedi Tudományegyetem) 32,121 mp


Lepufogó:
1. Entrópia (Miskolci Egyetem GK) 47,495 mp
2. SzE Air Soft (Széchenyi István Egyetem, Győr) 48,655 mp
3. Lotus (University of Oradea, Nagyvárad) 48,690 mp
(Debreceni Széllovagok 41,136 mp)


Különdíjak:
Eger Város Különdíja a legötletesebb konstrukciónak: Silver-Sting (Dunaújvárosi Főiskola)
Legjobb távolságbecslő: Debreceni Széllovagok (Debreceni Egyetem)
Legjobb maximális sebességet megbecslő: SzErlines (Széchenyi István Egyetem, Győr)
A Gépipari Tudományos Egyesület Különdíja: Prérifarkas (SAPIENTIA Erdélyi Magyar TE, Marosvásárhely)
Az Optimus Plus Kft. különdíja: Gyalogkakukk (BME)
A Gumibörze Kft. különdíja a legjobb futóműért: Műszakik (BME)


Közönségdíj: Gyalogkakukk (BME)
 

 



Összefoglaló a Pneumobil 2011 rendezvényről
Galéria megtekintése


Oszd meg!
Szólj hozzá a cikkhez!

Összesen 0 hozzászólás